دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

سفیر ایران در سازمان ملل با هرگونه استفاده از سلاح های شیمیایی

نیویورک- ایرنا- زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اظهار کرد: ایران به عنوان قربانی اصلی سلاح‌های شیمیایی، بار دیگر مخالفت شدید خود را در استفاده از این قبیل سلاح‌ها توسط هر کسی، در هر مکان و تحت هر شرایطی ابراز می‌کند.


به گزارش ایرنا، زهرا ارشادی در نشست روز دوشنبه  ۲۸ فوریه شورای امنیت در مورد سوریه ضمن ابراز نگرانی از تأثیرات جدی سیاسی کردن اجرای کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی بر اعتبار آن گفت سازمان منع سلاح های شیمیایی نباید برای دستیابی به اهداف  برخی کشورها با انگیزه سیاسی مورد سوءاستفاده قرار گیرد. در چند سال گذشته، سوریه چنین تلاش هایی را از سوی برخی از کشورهای عضو تجربه کرده است.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت:  از همکاری مداوم سوریه با سازمان منع سلاح های شیمیایی، از جمله ارائه گزارش نود و هشتم آن در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ در رابطه با انهدام سلاح های شیمیایی و تأسیسات تولید مرتبط در قلمرو آن استقبال می کنیم.

وی افزود جلسات شورای امنیت در مورد پرونده شیمیایی سوریه نباید به تکرار مواضع کشورهای عضو و بحث در مورد ادعاهای بی اساس اختصاص یابد، در حالی که دولت سوریه پیشرفت قابل توجهی در اجرای تعهدات خود بر اساس کنوانسیون داشته است.

ارشادی تصریح کرد: بنابراین، عاقلانه است که شورای امنیت  تصمیم به برگزاری جلسات ماهانه برای بحث در مورد پرونده شیمیایی سوریه را مجددا بررسی کند. چنین جلساتی به جای دستیابی به اهداف کنوانسیون، اعتبار کنوانسیون و سازمان را تضعیف می کند.

نماینده کشورمان در ادامه گفت تنها با انهدام و از بین بردن کامل همه سلاح های شیمیایی در سطح جهانی و اجرای تمام اقدامات ضروری برای اطمینان از عدم ایجاد چنین سلاح هایی می توان مطمئن بود که دیگر از سلاح های شیمیایی استفاده نخواهد شد.

ارشادی اظهار داشت این هدف هنوز محقق نشده است، زیرا ایالات متحده به عنوان تنها کشور عضو دارنده این سلاح ها، به تعهدات خود در مورد مهلت تمدید شده نهایی برای انهدام سلاح های شیمیایی عمل نمی کند.


معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل افزود مانع دیگر عدم جهانی بودن کنوانسیون است. برای رسیدن به این هدف بزرگ، رژیم اسرائیل باید فورا و بدون قید و شرط به کنوانسیون ملحق شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *