دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مواضع نمایندگان در امور ملی و بین المللی باید شفاف باشد

تهران-ایرنا- نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: نمایندگان، وکیل ملت هستند و مردم باید به صورت شفاف بدانند که مواضع نمایندگان نسبت به مسائل سیاست داخلی و بین‌المللی چیست.


غلامرضا شریعتی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با بیان اینکه نامه نمایندگان به رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی برای تسریع در تصویب طرح شفافیت آرای نمایندگان را امضا کرده‌ام گفت: نمایندگان، وکیل ملت هستند و مردم باید به صورت شفاف بدانند که مواضع نمایندگان نسبت به مسائل سیاست داخلی و بین المللی چیست.


نماینده مردم بهشهر در مجلس با بیان اینکه زمانی که فردی وکیل مردم می‌شود نباید افکار و اعمالش از مردم پنهان باشد، تصریح کرد: باید طرح شفافیت آرای نمایندگان هرچه سریع‌تر در صحن علنی مجلس به تصویب رسد تا قوه مقننه پیشتاز شفافیت در عرصه مدیریتی کشور باشد.


به گزارش ایرنا، پیش از این تعدادی از نمایندگان با امضای نامه‌ای خطاب به رئیس مجلس خواستار بررسی دو شوری طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس برای شفافیت آرای نمایندگان شدند.


متن کامل این نامه، به شرح ذیل است:


« باسمه تعالی


جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی


سلام علیکم


با احترام و عرض تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی؛ همانگونه که استحضار دارید طرح موسوم به “شفافیت آرای نمایندگان” از نخستین طرحهای تقدیمی نمایندگان مجلس یازدهم به هیات رئیسه بود و جنابعالی نیز با اعتقاد به ضرورت آن، تصمیم به امضای طرح به عنوان نفر اول گرفتید و عملا به عنوان طراح اصلی این طرح شناخته شدید. خوشبختانه گزارش نهایی کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس، با کارشناسی دقیق، تمامی جوانب موضوع را با پرهیز از غلتیدن به دام افراط و تفریط ملاحظه کرده است.


اما این طرح پیشرو، انقلابی و تحولی که در پاسخ به مطالبه افکارعمومی و نیز در عمل به شعار اغلب نمایندگان در زمان مبارزات انتخاباتی طراحی شد، متاسفانه با چالشهایی در مسیر تصویب مواجه شده است که ازجمله آنها، عدم تصویب کلیات با تنها ۳ رای کمتر از حدنصاب دو سوم، افراط و تفریط برخی جریانات خودی در مطالبه هیجانی محتوای طرح، عدم تحقق حمایت کلیت مجلس از نمایندگان محلی در رای های ملی آنها و نیز تمرکز ضدانقلاب برای بالابردن انتظارات غیرمعقول از طرح به منظور وارد ساختن ضربه به مجلس انقلابی با خشکاندن ریشه طرح شفافیت بوده و هست.


از آنجا که چندهفته از تقدیم گزارش نهایی طرح شفافیت به هیات رئیسه محترم می گذرد و به هر دلیل همچنان در دستور صحن علنی قرار نگرفته است، ما امضا کنندگان این نامه صراحتا درخواست می کنیم:


۱. کلیات طرح به صورت دوشوری به رای گذاشته شود و رای گیری برای آن طبق درخواست تقدیمی گذشته جمعی از نمایندگان به صورت علنی و شفاف انجام پذیرد.


۲. تا قبل از رای گیری طرح، از همین تاریخ بخشهایی از مفاد گزارش نهایی تقدیم شده طرح که به حقوق فردی نمایندگان مربوط است، از جمله اعلام شفاف وضعیت آرای نماینده در هر جلسه علنی، درباره امضا کنندگان این نامه به صورت داوطلبانه اجرا شود.


۳. هیات رئیسه مجلس نیز بخش مربوط به خود در متن گزارش نهایی طرح را در اولین جلسه اش به تصویب رسانده و اجرا نماید.»


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *