دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

هشدارهای ایمنی برای خیمه سوزان و شام غریبان

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران هشدارها و توصیه‌هایی را برای برگزاری ایمن مراسم خیمه‌سوزان و شام غریبان ارائه کرد.


سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، با تسلیت ایام عزاداری و شهادت امام حسین (ع) و یاران با وفای ایشان گفت:‌ در روز عاشورای حسینی شاهد برگزاری مراسم خیمه‌سوزان و همچنین مراسم شام غریبان هستیم که لازم است در برگزاری این دو مراسم، مردم عزیز احتیاط بیشتری داشته باشند. البته خوشبختانه در سال‌های گذشته نیز همکاری خوب مردم باعث شد تا مشکل خاصی رخ ندهد، اما در راستای وظیفه ذاتی برای پیشگیری از وقوع حوادث بیان یکسری هشدارها ضروری است.


وی با اشاره به مسدود شدن برخی از معابر در هنگام مراسم خیمه‌سوزان، گفت: از مسئولان و مدیران هیات‌هایی که قصد دارند برای انجام مراسم، خیابانی را مسدود کنند درخواست می‌کنم که به آتش‌نشانی محله خود اطلاع‌رسانی کنند تا هماهنگی‌های لازم در این مدت انجام شود.


ملکی همچنین درباره مراسم خیمه‌سوزان نیز گفت:‌ در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم که در ظهر عاشورا این مراسم به اجرا در می‌آید، توصیه ما به هیات‌ها این است که از آتش زدن خیمه‌ها در کنار پارچه‌های هیات، کابل‌های برق، زیر بالکن منازل، کوچه‌های باریک، در مجاورت درخت‌ها و اماکن مسقف و…. خودداری کنند. همچنین عزاداران نیز هنگام مراسم آتش زدن خیمه‌ها موارد ایمنی را رعایت کرده و از نزدیک شدن به شعله‌های آتش خودداری کنند. بانوان نیز توجه داشته باشند که شعله آتش به چادر یا پوشش‌شان سرایت نکرده و در فاصله‌ای مطمئن از خیمه‌ها قرار گیرند. هنگام آتش زدن خیمه‌ها باید کودکان و افراد کم‌توان را نیز از محل دور نگه‌داشت.


سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران همچنین از مسئولان هیات‌ها و تکایا خواست هنگام برگزاری مراسم خیمه‌سوزی حتما یک کپسول آتش‌نشانی و شیلنگ آب در محل داشته باشند.


وی با بیان اینکه هنگام مراسم آتش کشیدن خیمه‌ها، آتش‌نشانان در محل‌های شلوغ و پرتجمع مستقر خواهند شد، گفت: عمده این مراکز از سوی ایستگاه‌های آتش‌نشانی پایتخت مورد شناسایی قرار گرفته اما اگر محلی وجود دارد که برای بار نخست مراسم آتش زدن خیمه‌ها در آن اجراء می‌شود؛ تقاضای من از مسئولان برگزارکننده این است که با مراجعه به ایستگاه آتش‌نشانی موضوع را اطلاع داده تا عوامل آتش‌نشانی در نزدیکی این محل‌ها نیز حضور یابند.


ملکی افزود: همچنین توصیه اکید ما این است که برای آتش زدن خیمه‌ها به هیچ عنوان از مواد اشتعال‌زا مانند بنزین و نفت و … استفاده نشده و از قرارگرفتن چنین موادی در مجاورت شعله‌های آتش نیز جلوگیری شود.


وی با اشاره به مراسم شام غریبان نیز، اظهار کرد: در این شب سنت روشن کردن شمع وجود دارد. توصیه ما به شهروندان این است که اگر قصد روشن کردن شمع در محیط‌های سربسته شامل هیات‌ها، تکایا، حسینیه‌ها و مساجد را دارند حتما توجه داشته باشند که شعله شمع با لوازم قابل اشتعال نظیر پرده، پشتی، فرش و … در تماس قرار نگیرد. همچنین باید از نزدیک کردن شمع به لباس جدا خودداری شود. بهتر است در شمعدان یا وسیله ایمن نسبت به روشن کردن شمع اقدام شود.


ملکی افزود: متاسفانه در برخی از موارد دیده شده که عزاداران در ظروف یک‌بار مصرف اقدام به روشن کردن شمع می‌کنند که در این حین ممکن است شعله شمع به ظروف سرایت کرده و باعث بروز آتش‌سوزی شود.


سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران همچنین با اشاره به آن دسته از عزادارانی که با حضور در معابر و خیابان‌ها اقدام به برگزاری مراسم شام غریبان می‌کنند، خواست که از روشن کردن شمع در مجاورت درختان، خودروها، هیات‌های با محافظ برزنتی و… خودداری کنند.

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز
لینک مطالب دیگرآپادانا پدیدهلینک مطالب دیگرآیا لیزر موهای زائد خوبه؟ همه چیز در مورد آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *