دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تحقق دادرسی منصفانه جز با هم افزایی دو نهاد قضاوت و وکالت به

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در نامه‌ای خطاب به رئیس عدلیه، ضمن تبریک هفته قوه قضائیه، تاکید کرد: تحقق دادرسی عالمانه و منصفانه که حق مسلم ملّت و از آرمان‌ها و وعده‌هایِ محوری انقلاب اسلامی است، جز با نقش‌آفرینی مسئولانه و هم‌افزایی و همگرایی دو نهاد قضاوت و وکالت به دست نخواهد آمد.


به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران(اسکودا) متن کامل نامه جعفر کوشا خطاب به رئیس قوه قضائیه به این شرح است:


«جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای


رئیس محترم قوۀ قضاییۀ جمهوری اسلامی ایران


سلام علیکم


هفتۀ قوۀ قضاییه، یادآور جان‌سپاری مظلومانۀ شهید بزرگوار، حضرت آیت‌الله بهشتی است؛ معمار روشن‌بین و متعهد دستگاه قضا پس از پیروزی انقلاب اسلامی، که نگاه تحول‌گرایانه و مردم‌باوریِ او الگویی کم‌نظیر در امر قضا به شمار می‌آید و استدلال‌های درخشان و جوش‌وخروش دردمندانه‌اش در دفاع از حقوق ملّت، در مذاکرات قانون اساسی، چراغ راه همیشگی حکمرانان ایران اسلامی است.


کارآمدی دستگاه قضایی، تضمین‌کنندۀ دادرسی عادلانه و منصفانه و به همین اعتبار، چه‌بسا مهم‌ترین سنگ محکِ جمهوریت و اسلامیت نظام حکمرانی است. این مهم، از کلیدی‌ترین پایه‌های مردم‌سالاری و به‌تبع آن از لوازم اصلی توسعۀ پایدار است. در شرایطی که میلیون‌ها پرونده در محاکم قضایی کشور در حال رسیدگی است، مواجهه با روند و سازوکارهای قضایی، بخشی از تجربۀ زیستۀ شمار قابل‌توجهی از مردم کشور است و بر همین اساس، درهم‌تنیدگیِ آشکاری میان نوع نقش‌آفرینی قوۀ قضاییه و شاخص‌هایی نظیر «اعتماد عمومی» و «سرمایۀ اجتماعی» وجود دارد. لذا انگارۀ عمومی از امر حکمرانی، علاوه بر حسن عملکرد دستگاه اجرایی، بدون تردید در گروی کنشگری مسئولانه و عالمانه دستگاه قضایی نیز است.


این‌جانب ضمن عرض تبریک و خداقوت خدمت جناب‌عالی و سایر مدیران و البته همۀ قضات و کارکنان شریف و خدوم دستگاه قضایی، از مجموعۀ تلاش‌هایی که در محاکم قضایی، بخش‌های ستادی و به‌طورکلی تمامی اجزای قوۀ قضاییه در جریان است، به سهم خود و به نمایندگی از جامعۀ وکلای کشور قدردانی می‌کنم.


معتقدم تحقق دادرسی عادلانه و منصفانه که حق مسلم ملّت و از آرمان‌ها و وعده‌هایِ محوری انقلاب اسلامی است، جز با نقش‌آفرینی مسئولانه و هم‌افزایی و همگرایی دو نهاد قضاوت و وکالت به دست نخواهد آمد. نهاد وکالت در سال‌های گذشته از ناحیه‌های مختلف با بعضی بی‌مهری‌ها و کم‌لطفی‌ها مواجه بوده است، اما همواره خود را در تحقق عدالت قضایی و پیگیری حقوق ملّت در کنار قوۀ قضاییه دانسته و برای ارتقای سطح تعاملات و همکاری‌ها همواره اعلام آمادگی کرده است.


این، رویکردِ همیشگی و غیر قابل تغییرِ همکاران وکیل بنده و کانون‌های وکلا در سراسر کشور است. در بسط عدالت و رسیدگی به امور مردم، به‌هیچ‌عنوان خود را جدا از نهاد قضاوت و همکاران قوۀ قضاییه نمی‌دانیم و تاکیدمان به استقلال وکالت و اموری از این دست نیز، نه از سر جدایی‌طلبی یا لجاجت با قوۀ قضاییه، بلکه به‌منظور تضمین عدالت قضایی است که تحقق آن، هدف و مسئولیت مشترک دو نهاد وکالت و قضاوت است.


مردم به تعبیر بزرگان و پیش‌قراولان انقلاب اسلامی، ولی‌نعمت حکمرانان به شمار می‌آیند و هر آنچه از نهادسازی‌ها و روندهای دیوان‌سالارانه در کشور شکل گرفته است، مادام‌که گرهی از مشکلات مردم نگشاید، به کار نخواهد آمد، امید که همه در این مسیر گام برداریم.


در پایان؛ در طلیعۀ هفتۀ قوۀ قضاییه، ضمن گرامیداشت یاد و خاطرۀ شهید بزرگوار، آیت‌الله دکتر بهشتی و سایر شهدای گران‌قدر دستگاه قضایی و جامعۀ حقوقی کشور، برای همۀ مدیران و کارکنان دستگاه قضایی، خصوصاً قضات شریف و حق‌طلب شاغل در این دستگاه، در ایفای مسئولیت خطیر و سترگی که بر اساس قوانین، آموزه‌های دینی و اصول مردم‌سالارانه به عهدۀ آنان قرار گرفته، صمیمانه آرزوی توفیق می‌کنم.


جعفر کوشا


رئیس اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران»


تحقق دادرسی منصفانه جز با هم‌افزایی دو نهاد قضاوت و وکالت به دست نخواهد آمد

منبع خبر: خبر گزاری ایسناآخرین اخبار,پربازدید ترین اخبار, اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *