دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مهاجرت معکوس در گرو رفع مشکل روستائیان است

ایسنا/فارس استاندار فارس گفت: یقین دارم اگر مشکلات مسکن، راه، آب و اشتغال در روستاها حل شود، نه تنها شاهد مهاجرت از روستا به شهر نخواهیم بود؛ بلکه مهاجرت معکوس می‌شود.


دکتر محمدهادی ایمانیه شنبه 20 خرداد و در حاشیه جلسه قرارگاه محرومیت‌زدایی فارس گفت: با تدابیر انجام شده و اذن مقام معظم رهبری، فعالیت‌های متنوع‌تری توسط قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام در حوزه محرومیت زدایی از جمله آبرسانی، مسکن، اشتغال، حوزه های عشایری، راه روستایی، مدارس، بهداشت و درمان، آبخیزداری و احیای قنوات، امنیت غذایی، پیشرفت منطقه‌ای و رفع معضلات حاشیه‌نشینی انجام خواهد شد.


ایمانیه با یادآوری حضور معاون هماهنگ کننده قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام و روسای کارگروه‌های ده گانه و مدیران کل فارس، افزود: در این جلسه مقرر شد، تا پایان تیرماه امسال تفاهم‌نامه‌های همکاری به تفکیک موضوع بین بسیج سازندگی، سازمان های استان، قرارگاه امام مجتبی علیه السلام و استانداری فارس منعقد شود.


استاندار فارس ادامه داد: منابع اعتباری این طرح ها از طریق نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و سفر دوم هیئت دولت به فارس، از طریق اختصاص های ملی و استانی تامین خواهد شد.


او به فعالیت های آغاز شده توسط این قرارگاه که در راستای آبرسانی به روستاها بوده اشاره و اضافه کرد: در ابتدای دولت سیزدهم نزدیک به هزار روستای فارس دچار بحران یا تنش آبی بود؛ از سال گذشته با تدبیر این قرارگاه و فعالیت‌های بسیج سازندگی، آب و فاضلاب استان و شیراز عملیات آبرسانی به ۳۷۰ روستا آغاز شد.


ایمانیه با بیان اینکه این طرح‌های آبرسانی بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ گفت: نزدیک به ۲۰۰ روستا به آب پایدار متصل شده است و همچنان کار با سرعت ادامه دارد و امیدواریم فراتر از زمان پیش بینی شده و در کمتر از یک سال شاهد اتمام این پروژه باشیم.


استاندار فارس همچنین خاطرنشان کرد که در این جلسه مقرر شد تا هفته دولت ۱۴۰۳ پروژه آبرسانی به باقیمانده این هزار روستا نیز پس از تأمین اعتبار اجرایی شود.


وی به بازدیدهای مکرر خود از نقاط مختلف استان نیز اشاره و اضافه کرد: راه‌های روستایی و مسکن دو موضوع مهم در روستاهاست؛ مقرر شد هفتاد هزار خانه برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و برخی دیگر از سازمان‌های حمایتی تامین شود.


استاندار فارس خاطرنشان کرد که در این رابطه تامین زمین، زیرسازی و آماده سازی با استان و ساخت واحدهای مسکونی روستایی برعهده قرارگاه امام حسن مجتبی علیه السلام خواهد بود.


ایمانیه بر لزوم حل مشکل مسکن، راه، آب و اشتغال روستاییان تاکید و خاطرنشان کرد: یقین دارم اگر مشکلات این چهار حوزه در روستاها حل شود نه تنها شاهد مهاجرت از روستا به شهرها نخواهیم بود، بلکه مهاجرت معکوس خواهد شد.


وی با بیان اینکه در بحث اشتغال روستایی امیدوار به فراهم شدن زمینه ایجاد ۱۰۰ هزار اشتغال روستایی طی مدت سه سال از محل منابعی نظیر تبصره ۱۶ و ۱۸ هستیم، اضافه کرد: طی این جلسه مقرر شدن بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر راه روستایی در فارس ایجاد یا روکش آسفالت شود.


ایمانیه با بیان اینکه بازسازی و مقاوم سازی منازل روستایی در برابر زلزله تاحدودی انجام شده و در این جلسه هم برای نوسازی و مقاوم سازی ۷۰ هزار واحد توافق شده است؛ گفت: شرایط مابقی منازل روستایی در شهرستان های مختلف متفاوت است، اما با توافق امروز و تدابیر اتخاذ شده در نهضت ملی مسکن و تکالیف کمیته امداد در زمینه مسکن روستایی، امیدواریم که بخش عمده‌ای از مشکلات مرتفع شود.

منبع خبر: خبر گزاری ایسنا
لینک مطالب دیگرآپادانا پدیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *