دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

سیزدهمین نشست سالانه انجمن های دوستی ایران و چین برگزار شد

تهران-ایرنا- سیزدهمین نشست مشترک انجمن‌های دوستی ایران و چین با هدف تعمیق همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور برگزار شد. 


به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی ایرنا، سیزدهمین نشست وبیناری مشترک سالانه انجمن های دوستی ایران و چین روز سه شنبه به میزبانی طرف چینی برگزار شد.


در این نشست علاالدین بروجردی رئیس انجمن دوستی ایران و چین،فریدون وردی‌ نژادسفیر سابق ایران در چین، حمیدرضا آصفی سخنگوی سابق وزارت خارجه، آرش رئیسی‌نژاد رئیس دانشکده حقوق و سیاست دانشگاه تهران و و نمایندگانی از استانداران و استان‌های ایران و اساتید دانشگاه و سفرای سابق ایران در این نشست حضور یافتند.


همچنین لین سونگ تیان رئیس انجمن دوستی چین با کشورهای خارجی،هوآ لی مین نایب رئیس انجمن دوستی ایران و چین و سفیر سابق چین در ایران و نمایندگانی از ۱۶ استان و شهر چین در این نشست وبیناری حضور داشتند. 


در بیانیه پایانی این نشست، جایگاه نهادهای مردمی و تشکلهای غیر دولتی در معادلات جهانی را رو  به گسترش اعلام و تصریح شده است: قدرت اندیشه، گفتگو و درک متقابل و ارتباطات انسانی و بهره گیری از خرد جمعی بیش از هر عامل دیگری در مسیر و روند امور در روابط میان دولت‌ها و به خصوص ملت‌ها تعیین کننده است و نقش آفرینی  انجمن های دوستی کشورها به عنوان بازیگران مؤثر در حوزه دیپلماسی عمومی در دو بخش مهم “روابط میان ملتها “و “محیط بین المللی “ تبلور می یابد. 


در ادامه بیانیه آمده است: بر این اساس، انجمن های دوستی دو کشور ایران و چین سیزدهمین اجلاس مشترک سالانه  خود را روز اول شهریور ماه بصورت برخط با عنوان “ چشم انداز مشارکت جامع راهبردی ایران و چین بر پایه همکاری برد-برد و توسعه مشترک “ ، همزمان در تهران و پکن برگزار می کنند.


در این نشست اندیشمندان و صاحبنظران از حوزه‌های دیپلماسی، اقتصادی، دانشگاهی و سایر حوزه‌ها درباره چگونگی ایفای نقش سازمانها و سازوکارهای دوستی بین ایران و چین ، تحکیم بنیان‌های اجتماعی و افکار عمومی روابط چین و ایران، تعمیق همکاری‌ها در چارچوب طرح  «کمربند یک راه » و توسعه همه جانبه روابط ایران و چین بر اساس “سند برنامه همکاری جامع 25 ساله”  بحث و تبادل نظر شد. 


همچنین برای اولین بار در اجلاس سیزدهم انجمن های دوستی دو کشور ، بخش مهمی به “ گفتگوی میان شهرها و استان های ایران و چین  “ با حضور بیش از 25 شهر و استان خواهر خوانده از ایران و چین اختصاص داده شده است و شخصیت ها و نمایندگان استانی و شهری  دو کشور با حضور در نشست در خصوص توسعه همکاری های شهری و استانی ایران و چین در زمینه های اقتصادی ، سرمایه گذاری ، علمی و فرهنگی با تکیه بر قابلیت های موجود خود ، بحث و تبادل نظر خواهند کرد .


در این نشست، تفاهمنامه همکاری بین شهر تبریز از ایران با شهر “ جنجو “ مرکز استان “ خه نان “ چین بصورت بر خط میان دو کلانشهر به امضا خواهد رسید.


انجمن دوستی ایران و چین سال ۱۳۷۸توسط تعدادی از شخصیتهای علمی ، فرهنگی ، اقتصادی و رسانه ای فعال در حوزه چین تاسیس و با همکاری انجمن دوستی چین با ایران و انجمن دوستی چین با سایر ملل که ارگانی با نفوذ در دولت چین محسوب می شود ، روابط مردمی میان دو کشور را در عرصه های مختلف علمی ، فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی پیش برده است . 
سازوکار گفتگو و نشست سالانه انجمن های دوستی ایران و چین  از سال ۱۳۸۹میان دو انجمن شکل گرفته و تاکنون ۲۱ نشست بصورت منظم و سالانه با حضور هیات های فرهنگی، علمی، اجتماعی ، هنری و اقتصادی و برگزاری نشست و گفتگو در ایران و چین انجام شده است. 


بدلیل شیوع کرونا اجلاس‌های یازدهم و دوازدهم همچنین اجلاس سیزدهم بصورت بر خط انجام شد. 


همچنین سال گذشته در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان ایران و چین، انجمن های دوستی ایران و چین دوازدهمین نشست سالانه خود را به این رویداد مهم اختصاص داد.
 
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *