دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مسئول ساماندهی صنعت خودرو فقط فاطمی امین نیست

تهران – ایرنا – عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: مشکلات صنعت خودرو کشور یا معادن فقط به شخص وزیر صمت مربوط نشده و برای ساماندهی آن اراده حاکمیتی نیاز است.


الهویردی دهقانی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره استیضاح سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نسبت به شرایط صنعت کشور به ویژه خودروسازی انتقادهای جدی وجود دارد ولی ساماندهی صنعت خودرو فقط در دست وزیر صنعت، معدن و تجارت نیست و خود دولت و حاکمیت برای ساماندهی شرایط این صنعت باید اراده‌ای محکم داشته باشند.


عضو کمیسسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلساتی که این کمیسیون با فاطمی امین در موضوع خودرو برگزار کرده است، افزود: شرایط داخلی کشور در کنار بازار جهانی و مسائل اقتصادی در جهان سبب ایجاد مشکلات فراوان دراین صنعت شده که علت آن فقط شخص وزیر نیست.


نماینده مردم ورزقان در استان آذربایجان غربی با بیان اینکه صنعت خودرو پیچیده و سرمایه بر است، گفت: باید برای این صنعت، سندی نوشته شود و چشم اندازی در نظر گرفته شود که  چه برنامه‌ای  برای این صنعت داریم. اما نوع نگاهی که در صنعت خودرو وجود دارد به مانند دیگر صنایع است در حالی که صنعت خودرو بسیار وسیع، گسترده و آثارش برای امنیت و اقتصادی کشور مهم ماندگار است.


وی یادآور شد: صنعت خودرو باامنیت جانی مردم، اقتصاد کشور، محیط زیست، منافع ملی، مصرف سوخت و حفظ سوخت‌های فسیلی بسیار اثرگذار است. چرا که متوسط مصرف سوخت در خودروهای کشورهای پیشرفته کمتر از ۴ لیتر  در ۱۰۰ کیلومتر است ولی برای خودروهای داخل کشور این عدد به ۸ تا ۹ لیتر می‌رسد.


دهقانی با اشاره به عدم هماهنگی عرضه و تقاضا در ارائه خودرو گفت: ایجاد انحصار در تولید خودروهای داخلی سبب شده که به مصرف کنندگان فشار آمده و هر روز شاهد افزایش رشد قیمت‌ها در بازار خودرو باشیم. درحالی که باید برنامه منسجم برای حل چالش‌های این بخش ارائه کرد و دولت باید در این مسیر نقش راهبر، سیاستگذار، ناظر و مدیر را ایفا کند.


این نماینده مجلس با اشاره به موضوع صنایع معدنی کشور، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب هم به این موضوع تاکید داشتند که صنعت معدن کشور از شرایط مطلوبی برای بهبود اقتصاد و اشتغال برخوردار نیست و باید وزیر صمت دراین باره برنامه دقیق و جامعی ارائه دهد تا مدیرانی که از اندیشه نو، خلاق و به روز برخوردار هستند بر مستند کار آمده و این بخش را ساماندهی کنند.


دهقانی ابراز امیدواری کرد مشکلات صنعت خودرو و معادن کشور که ناشی از حذف ارز ترجیحی و شرایط اقتصاد جهانی است با  همکاری دولت و مجلس و مدیریت صحیح رفع شده تا امور به سود منافع ملی کشور و مردم پیش رود.آی‌پی شما:


مرورگر شما:


آخرین بروزرسانی سایت: 1401-03-03 12:40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *