دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

وزیر کشور روز جهانی پناهنده فرصتی برای هم افزایی ظرفیت هاستکارگروه مشترک امنیتی ایران و تاجیکستان باعث ارتقای امنیت دو کشور می‌شود


تهران – ایرنا – معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران…


 • وزیر کشور: روز جهانی پناهنده فرصتی برای هم‌افزایی ظرفیت‌هاست


  وزیر کشور: روز جهانی پناهنده فرصتی برای هم‌افزایی ظرفیت‌هاست


  تهران – ایرنا – وزیر کشور در پیامی روز جهانی پناهنده را فرصتی برای…


 • «تعداد امضاهای استیضاح فاطمی امین» به حد نصاب قانونی برای اعلام وصول نرسیده است
  P>به گزارش حوزه دولت ایرنا، احمد وحیدی در پیامی که به مناسبت روز جهانی پناهنده منتشر شده است، اظهار کرد: روز جهانی پناهنده فرصتی برای تامل به خواسته‌ها، نیازها و دغدغه‌های جمعیت بی‌پناهی است که از ترس جنگ، درگیری و ناامنی از خانه و کاشانه‌شان آواره گشته و برای حفظ ابتدایی‌ترین نیاز بشری یعنی امنیت از موطن اصلی‌شان به سرزمینی دیگر پناه جسته‌اند.


  وزیر کشور افزود: ایران اسلامی همواره به تاسی از آموزه‌های دینی و انقلابی با پناهجویان خارجی مدارا کرده و در محافل بین‌المللی نیز همگان را به توجه به نیازهای آنها و کمک به امنیت کشورهای مبدا، برای کنترل این پدیده ضد بشری فراخوانده است.


  وحیدی ادامه داد: در طول چهار دهه از عمر پر برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به سبب تحولات محیط پیرامونی کشورمان به خصوص در نوار شرقی، شاهد حضور انبوهی از اتباع افغانستانی در مرزهای کشور از ترس جنگ و درگیری های مداوم هستیم و در این مدت جمهوری اسلامی ایران، راهبرد حمایت از پناهندگان را بدون هر گونه شعار زدگی در دستور کار داشته است.


  وی اضافه کرد: اشغال و حضور نظامی رژیم آمریکا در برخی کشورها، عامل اصلی بی‌ثباتی و آوارگی خیل عظیمی از مردم منطقه بوده است و در تحولات یک سال گذشته نیز، افکار عمومی جهان بار دیگر نظاره گر اقدامات امنیت‌زدایی این رژیم در افغانستان بود که شکل گیری موج جدیدی از پناهندگان در میان طیف‌های مختلف جمعیتی افاغنه از پیر و جوان و کودک، گوشه‌ای از آثار شوم حضور دو دهه ای رژیم آمریکا در افغانستان است.


  وزیر کشور یادآور شد: گستردگی مرزهای شرقی کشور با افغانستان باعث شده که جمهوری اسلامی ایران در مقصد نخست پناهجویان افغانستانی باشد. با این حال حمایت از اتباع افغانستانی و همچنین سایر پناهجویان و مهاجران خارجی مقیم در ایران، با وجود تحریم های ظالمانه دنیای استکبار علیه مردم ایران، به نحو مطلوبی انجام یافته و خللی در ارائه خدمات متنوع بهداشتی، درمانی و آموزشی وارد نشده است.


  وحیدی خاطرنشان کرد: فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تحصیل رایگان فرزندان حاصل از اتباع افغانستانی وجه دیگری از رویکرد الهی و بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران را متبلور ساخت و با ابلاغ این فرمان به دستگاه های مرتبط، فرایند خوبی برای تحصیل فرزندان اتباع افغانستانی در مدارس ایران شکل گرفت.


  فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در موضوع مدیریت بیماری کرونا نیز با وجود هزینه‌های سنگین تامین واکسن، اتباع و مهاجران خارجی همچون شهروندان ایرانی واکسن رایگان کرونا دریافت کردند و همچنین در سایر حوزه های خدمات‌رسانی نظیر آب، برق و نان از یارانه های اعطایی دولت بهره‌مند هستند.


  وحیدی تصریح کرد: این در حالی است که نهادهای بین‌المللی مدعی حمایت از پناهجویان، استانداردهای دوگانه‌ای را در تخصیص اعتبارات لازم در حمایت از پناهجویان به کار می‌گیرند و کمترین حمایت ها را با وجود میزبانی بیش از چهار میلیون مهاجرین خارجی از ایران داشته‌اند.


  رییس شورای امنیت کشور تاکید کرد: در این فرصت، با توجه به راهبرد جمهوری اسلامی ایران در ساماندهی مساله پناهجویان، مشارکت فعالانه اتباع خارجی در طرح سرشماری را ضروری می دانم و تاکید دارم تکمیل بانک اطلاعاتی دقیق در این زمینه، سیاستگذاری هوشمند و عملیاتی را برای ارائه مناسب خدمات آموزشی، بهداشتی و رفاهی به پناهجویان تسهیل خواهد کرد.


  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *