دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تخت روانچی ادعای اهمیت دادن به وضع دشوار انسانی سوریه توام با

نیویورک – ایرنا – سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل اظهار داشت: ادعای اهمیت دادن به وضعیت دشوار انسانی در سوریه و در عین حال حمایت و اعمال تحریم های یکجانبه علیه مردم سوریه، ریاکارانه است.


به گزارش ایرنا، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی در نشست شورای امنیت در موضوعات بشردوستانه در سوریه گفت: هر گونه ابتکار در مورد سوریه باید توسط دولت سوریه  حمایت شود و به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد.


 دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران به وضعیت مردم سوریه اشاره کرد و گفت: مداخله خارجی، تروریسم، و اشغال، بیش از یک دهه است که زندگی مردم سوریه را به تباهی کشانده است.


تخت روانچی تصریح کرد: تحریم های یکجانبه همچنین بحران های اقتصادی و انسانی در سوریه را در سال های اخیر تشدید کرده است.


نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت به رغم اینکه قطعنامه ۲۵۸۵ از پروژه های بازیابی و بازسازی فوری و همچنین ارائه خدمات اساسی حمایت می کند، متأسفانه ادامه تحریم های یکجانبه اجرای قطعنامه و تلاش های بازسازی سوریه را با مشکل مواجه کرده است.


تخت روانچی اظهار داشت: تحریم ها همچنین ارسال کمک های بشردوستانه را از طرق مختلف با مانع مواجه کرده و حتی بازگشت پناهندگان و آوارگان را به تاخیر انداخته است.


نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: این اقدامات غیرقانونی همچنین توانایی دولت سوریه را برای دستیابی به ثبات اقتصادی و اجتماعی و بهبود شرایط زندگی مردم سوریه را با مشکل مواجه کرده است.


سفیر ایران در سازمان ملل متحد گفت: استفاده از تحریم های یکجانبه برای گرسنگی دادن به غیرنظامیان سوری غیرمسئولانه، غیراخلاقی و بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی است. این اقدامات غیرقانونی و مخرب باید فوراً پایان یابد.


تخت روانچی تصریح کرد: ادعای اهمیت دادن به وضعیت دشوار انسانی در سوریه و در عین حال حمایت و اعمال تحریم های یکجانبه علیه مردم سوریه، ریاکارانه است.


سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد ما از همکاری کامل دولت سوریه با سازمان ملل متحد و سازمان های بشردوستانه متعددی که در ارسال کمک های بین خطوط به عنوان یک روش ایمن و قانونی برای کمک به مردم نیازمند مشارکت دارند، حمایت می کنیم.


وی افزود: در شرایط کنونی، ارائه کمک‌های بشردوستانه حیاتی است و نباید اجازه داد که شرایط سیاسی مانع کمک‌های بشردوستانه شود. در این زمینه، احترام کامل به حاکمیت، تمامیت ارضی و وحدت ملی سوریه باید رعایت شود.


نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: ما همچنین تاکید می کنیم که مکانیسم ارسال کمک های فرامرزی یک اقدام استثنایی و موقت است که به دلیل شرایط خاص تحمیل شده است و کمک های بشردوستانه به نیازمندان باید با همکاری و هماهنگی با دولت سوریه و از داخل خاک سوریه ارسال شود. این اقدام به جلوگیری از هدایت کمک ها به گروه های تروریستی کمک می کند.


تخت روانچی همچنین از تلاش‌های دولت سوریه برای تسهیل چهارمین کاروان سازمان ملل از حلب به شمال غرب سوریه قدردانی و  از سفر سه روزه دستیار دبیرکل در امور بشردوستانه به سوریه در ۱۷ می و همچنین دیدار او با مقامات سوری استقبال کرد.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *