دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

ایران ادعاهای بی اساس در گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا را رد

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت خارجه با مردود دانستن ادعاهای بی اساس مربوط به ایران در گزارش سالانه وزارت خارجه، گفت: انتشار گزارش‌های تکراری و بی‌پایه هیچگونه مشروعیتی برای اینگونه گزارش‌ها ایجاد نمی‌کند.   


به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا، سعید خطیب زاده روز پنجشنبه همچنین افزود: روشن است که هیچ انتظاری از دولتِ معتاد به دروغ آمریکا برای بیان حقائق و واقعیت‌های موجود نمی‌توان داشت و لذا ماهیت سوگیرانه، سیاسی و مداخله جویانه این گزارش برای همگان و برای ملت ایران واضح و مبرهن است.   


سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: دولت آمریکا با  تاریخی مملو از جنگ، کودتا، تجاوز، ترور، آدم‌ربایی، محاصره اقتصادی و قتل مردمان بیگناه در اقصی نقاط جهان ناقض اصلی حقوق بشر بوده و لذا به هیچ‌وجه شایستگی سخن گفتن از مفاهیم متعالی مانند حقوق بشر را ندارد،


خطیب زاده اضافه کرد : آمریکا در حالی اشک تمساح درباره ملت ایران می‌ریزد که جنایت‌های این کشور علیه ایران از جمله ساقط کردن هواپیمای مسافربری و تحریک اذناب داخلی در ترور مردم و مسئولین در طول دهه های گذشته و تلاش همه‌جانبه برای محروم کردن ملت سرافراز ایران از حقوق اولیه خود، برای همیشه در اذهان مردم ایران زنده است و اقدامات قهری یکجانبه آمریکا از جمله تحریم‌های غیرقانونی اقتصادی این کشور که مصداق روشن تروریسم اقتصادی بر علیه مردم ایران و از جمله موانع اصلی ورود داروهای ضروری برای بیماران ایرانی شده است، خود نقض فاحش حقوق مردم ایران را در پی داشته است.


سخنگوی وزارت امور خارجه، ادعاهای رژیم آمریکا را  ریاکارانه و به منظور نیل به اهداف سیاسی نامشروع این کشور دانست و تاکید کرد : دستور مستقیم رئیس جمهور وقت آمریکا برای ترور بزدلانه سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی که قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه غرب آسیا بود، به خوبی ماهیت تروریستی ایالات متحده را به نمایش گذاشته است.  


خطیب زاده افزود: دولت آمریکا چشم خود را در برابر نقض های فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در  داخل کشور خود و متحدین  اذنابش بسته است. همگان به طور مکرر دیده اند که چگونه تبعیض نژادی در آمریکا علیه اقلیت‌ها و آفریقایی تبارها به طور سیستماتیک و گسترده رخ می دهد، که در جای خود منجر به اعتراض وسیع سیاهپوستان و مردم در این کشور شده است.  خشونت های افسارگسیخته پلیس و قتل سیاهپوستان در جلو دیدگان مردم، رویکردهای ضد حقوق بشری دولت آمریکا را عیان می سازد و تاسف‌بار تر آنکه پاسخ آمریکا به این موارد از نقض حقوق بشر تنها اقدامات نمایشی، بی اعتنایی و بی توجهی بوده است.


سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران براساس موازین حقوق داخلی و تعهدات بین المللی خود همواره در راستای تحقق حقوق ملت بزرگ ایران و ارتقاء آرمانهای اصیلی چون حقوق بشر راستین حرکت کرده است و اینگونه اظهارات و گزارش های بی اساس و ریاکارانه تزلزلی در این مسیر و اراده دولت و ملت ایران برای ساخت ایرانی عزیز و سربلند بر اساس ارزشها و اصول دینی و ملی خود ایجاد نخواهد کرد.آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *