دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

عضو هیئت رئیسه مجلس بودجه ۱۴۰۱ بر اساس تمرکززدایی بسته شده است

تبریز-ایرنا- عضو هیئت رئیسه و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ بر اساس تمرکززدایی بسته شده است و این امکان برای استان‌ها وجود دارد تا بتوانند اولویت گذاری خود را بهتر انجام دهند.


روح الله متفکر آزاد روز پنجشنبه در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: توسعه با بودجه ممکن نیست بلکه سرمایه گذاری توسعه را امکان پذیر می‌کند در هر صورت امسال در جدول هزینه ای بودجه، استان آذربایجان شرقی با ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار وضعیت خوبی را در بین استان ها داشته و در بین استان های هم تراز نیز وضعیتش بهتر است.
وی افزود: در حوزه تسهیلات تبصره ۱۶ پس از خراسان رضوی و تهران بالاتر از سایر استان ها هستیم و در تبصره ۱۸ نیز بودجه برابری داریم.
متفکرآزاد با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخشهای مختلف موجب توسعه استان می شود، گفت: سرمایه گذاری در بخش گاز و برق یکی از نیازهای اساسی استان است که باید در این جهت حجم گاز استان از ۴۸ اینچ کنونی افزایش پیدا کند و تقویت شود حتی موضوع در صادرات گاز هم بسیار موثر خواهد بود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری در برق نیز در استان با تقویت پست های برق و سرمایه گذاری های مستقل باید انجام شود تا توسعه استان محقق شود البته امسال بودجه های دانشگاههای تبریز نیز قابل توجه است.
وی با اشاره به برخی از اقدامات انجام شده توسط نمایندگان آذربایجان شرقی گفت: تخصیص اعتبار به اتوبان اهر-تبریز با نامگذاری جدید آن به تبریز- اهر- بیله سوار در جهت ادامه یافتن طرح و آماده سازی مقدمات، در جهت ساخت اتوبان تبریز- باکو و تخصیص اعتبار مطالعات جاده جلفا – چشم ثریا، ردیف بودجه بنیاد فرهنگ و هنر آذربایجان و افزایش اعتبارات مقبره الشعرا از جمله این اقدامات است.


سفر رییس جمهوری به آذربایجان شرقی بعد از ماه مبارک رمضان 


عضو هیئت رئیسه و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به سفر آینده رییس جمهوری به آذربایحان شرقی پس از ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: برخی اعتبارات مورد نیاز کلان و برخی مشکلات کهنه مثل مقبره الاشعرا که اعتبار و طرح آن طرح ملی بزرگ و بین المللی است باید در سفر دکتر رییسی به تبریز رفع شود. 


متفکر آزاد با اشاره به آخرین بررسی در خصوص حذف ارز ترجیحی و علت بررسی آن در مجلس گفت: از دیدگاه مجلس حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از دو نظر حذف رانت موجود در اختصاص ارز و عدم اصابت آن به هدف اهمیت دارد.


وی به تورم زایی ارز ترجیحی اشاره و خاطرنشان کرد: یکهزار و ۳۷۰ میلیارد تومان در این خصوص اعتبار گذاشته شده بود که چندین برابر بودجه عمومی کشور است.


وی ادامه داد: البته دلار ۴۲۰۰ تومانی حذف نشده بلکه تغییر روش می‌یابد طوری که وضعیت معیشتی مردم بهبود یابد.


نماینده مردم تبریز اسکو و آذرشهر همچنین با ابراز رضایت از عملکرد دولت در برخی حوزه ها، گفت: صدور مجوزهای کسب و کار مجازی را دولت جدید انجام داد با وجود اینکه این اقدام کار سنگینی بود که دولت آن را به سرانجام رساند و یک هزار و ۲۸۰ مجوز در سامانه یک پنجره قرار گرفت.


وی افزود: اعمال مالیات بر منازل و خانه های خالی نیز در این دولت اجرا شد و بر این اساس ۷۰۰ هزار منزل خالی شناسایی شده است.


متفکر آزاد با بیان اینکه در حوزه نظارت اقدامات جدید و موثری انجام شده است، گفت: روش جدیدی در حوزه نظارت اعمال و در واقع نظارت، شاخص مدارانه شده است.


وی یادآور شد: سال گذشته در خصوص قوانین مورد نیاز برای اداره کشور وقت گذاشتیم در حوزه مسکن، مالیات به خانه های خالی و فعال شدن ۱۵۸ رشته شغلی تدبیر شده است.


این نماینده مجلس همچنین با اشاره به اینکه بیکاری در بین تحصیل‌کردگان بیشتر بوده است، گفت: بر این اساس در قانون جدید و برای جهش تولید در حمایت از شرکت های دانش بنیان و تکنولوژی های علوم دانش بنیان گام های اساسی برداشتیم که با توجه مقام معظم رهبری و اعلام شعار سال مشخص شد که به بیراهه نرفتیم و اقدامات موثری انجام شده است.


وی ادامه داد: ۷۰۰ میلیون نفر جمعیت ایران و کشورهای همسایه بازار اشباع نشده کالاهای دانش بنیان می باشد که می توانیم این بازار را به دست بیاوریم.
وی همچنین با ابراز خوش بینی نسبت به مذاکرات احیای برجام گفت: طرح اقدام راهبردی در خصوص برجام در بهمن ماه سال گذشته به عنوان دست برتر مذاکرات پیش بینی شد.
متفکر آزاد یادآور شد: در چندین مولفه در مذاکرات برجام دست برتر هستیم از جمله غنی‌سازی ۶۰ درصد، فروش نفت و تحریم های نفتی از جمله این مولفه هاست که در مذاکرات نیز تاثیر گذاشته است.


امکان گرفتن امتیازات بیشتر در مذاکرات وجود دارد


متفکر آزاد ادامه داد: پیش بینی می کنم که مذاکرات به نتیجه می رسد ولی در موقعیتی هستیم که امکان گرفتن امتیازات بیشتری وجود دارد و واقع بینانه باید عمل شود.
وی خاطرنشان کرد: سپاه پاسداران در این مذاکرات نه عامل مذاکرات است نه مانع مذاکرات می باشد.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر همچنین با اشاره به اینکه موضوع انتقال مالکیت باشگاه تراکتورسازی به مس را تمام نمایندگان استان و مجمع نمایندگان پیگیر هستند، گفت: حمایت های ورزشی مس باید صورت بگیرد و انتقال مالکیت نیز به مرور انجام می شود.
وی همچنین افزود: استقلال مس آذربایجان نیز یک ضرورت است و به صورت جدی از طرف مدیریت استان و مجمع نمایندگان دنبال می‌شود.
متفکر آزاد همچنین در خصوص انتصابات در آذربایجان شرقی گفت: عدم دخالت در انتصابات به نفع همه است ولی به هرحال دورکند انتصابات در آذربایجان شرقی آسیب‌زا است.
وی به اتحاد و وحدت رویه به رغم داشتن سلیقه های متفاوت احتمالی در بین نمایندگان تبریز و آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: در خصوص مسائل تبریز و آذربایجان شرقی به هیچ وجه درگیر نبودیم و برای دفاع از مردم استان بارها شده که امضا های مشترک زیادی داشتیم و به هیچ وجه نمایندگان استان اصطکاک ندارند و این فضای خوب و آرامی را برای پیشبرد اهداف فراهم آورده است.
وی همچنین با تاکید بر امنیت سرمایه گذاران، اظهار کرد: حق سرمایه‌گذار باید بدون کم و کاست و نگرانی ادا شود و در برخی از طرح ها دولت باید راه حل پیدا کند مثلاً در خصوص عوارض سهند- تبریز هزینه‌ای در محل زندگی مردم اخذ نشود البته در این خصوص راه حل وجود دارد.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به رشد اقتصادی در کشور و با بیان این که در ۸ سال گذشته متوسط رشد اقتصادی در ایران صفر بوده است، گفت:  نرخ رشد اقتصادی ۵.۳ درصد بوده و یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه با نرخ بالا نفت می فروشیم.
وی ادامه داد:  ۱۰۰ میلیارد دلار صادرات و واردات در سال گذشته انجام شده است به طوری که تراز تجاری غیرنفتی کشور مثبت بوده و ۸ میلیارد دلار محقق شده است.


آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *