دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

سازمان همکاری اسلامی از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: سازمان همکاری اسلامی با هرگونه عادی سازی روابط کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی مخالفت جدی خود را اعلام کند و از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در جهان اسلام جلوگیری نماید.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از وزارت امورخارجه، متن سخنرانی خطیب زاده سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اسلام آباد پاکستان – ۳ فروردین ۱۴۰۱ به این شرح است:


بسم‌الله الرحمن الرحیم


الحمدالله رب العالمین و الصلوة و السلام علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین صحبه منتجبین


عالیجناب آقای قریشی وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی‌پاکستان،


وزرای محترم امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی،


جناب آقای حسین ابراهیم طه دبیر کل محترم سازمان همکاری اسلامی،


عالیجنابان،


خانم ها و آقایان،


شرکت در این نشست مهم و حضور در جمع وزرای امور خارجه و مقامات بلندپایه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی‌باعث افتخار است. فرصت را غنیمت شمرده هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال کشور دوست و برادر پاکستان را تبریک گفته و از برادران عزیز پاکستانی به ویژه دوست و همکار عزیزم آقای شاه محمود قریشی وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی‌پاکستان برای میزبانی صمیمانه و استقبال گرم از اینجانب و هیات همراه تشکر و قدردانی نماییم.


عالیجنابان


ناامنی و بی ثباتی در منطقه غرب آسیا در بحران فلسطین و اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین توسط صهیونیست ها که می‌توان از آن به عنوان دیرینه ترین و پیچیده ترین بحران نظام بین المللی نام برد، ریشه دارد.


به عنوان نماینده یکی از کشورهای بنیان گذار سازمان همکاری اسلامی نیازی به تذکر این نکته نمی‌بینم که بنیاد این سازمان بر آرمان فلسطین نهاده شده است و به همین دلیل، بازگشت تمامی فلسطینیان به سرزمین آباء و اجدادی خود و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی همیشگی قدس شریف همچنان باید به عنوان بالاترین اولویت کاری آن مطرح و دستیابی به این هدف والا باید سرفصل کلیه اقدامات ما باشد.


مایه ناخشنودی عمیق است که باوجود تلاش بیش از ۵۰ ساله این سازمان، مردم فلسطین کماکان از تداوم اشغال بیرحمانه سرزمین‌های خود رنج می‌برند و از بدیهی ترین حقوق بنیادین بشر محروم هستند.


یکی از تاسف‌بارترین تحولات سال های اخیر این است که سیاست های مزورانه رژیم صهیونیستی و قدرت اصلی حامی آن ایالات متحده آمریکا در امر پیشبرد سیاست استعماری عادی‌ سازی با کشورهای اسلامی‌با تمایل و استقبال برخی از اعضای سازمان روبرو بوده و این امر زنگ خطر را برای دغدغه مندان وحدت و سعادت امت اسلامی‌به صدا درآورده است. این در حالی است که سازمان همکاری اسلامی‌پیوسته کلیه اشکال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را قاطعانه رد کرده و شورای وزیران امور خارجه سازمان در قطعنامه‌های مکرر خود در برهه‌های زمانی گوناگون ضمن محکوم نمودن عادی سازی روابط با این رژیم، از جمله خواهان اعمال تحریم علیه خاطیان و حتی تعلیق عضویت کشورهای عضوی شده است که قطعنامه‌های سازمان در این زمینه را نادیده می‌گیرند. از این رو لازم است سازمان همکاری اسلامی ضمن تاکید بر موضع همیشگی خود دایر بر مخالفت جدی با هرگونه اقدام سازشکارانه در امر پیشبرد سیاست منحوس عادی سازی، همچنین اقدامات ملموسی را علیه این آفت وحدت‌ و سعادت امت اسلامی اتخاذ و از نفوذ بیشتر رژیم صهیونیستی در  جهان اسلام جلوگیری نماید.


تجربه تاریخی سازشکاران گواهی می دهد که رژیم صهیونیستی در قبال فلسطین و دیگر کشورهای اسلامی جز هویت زدایی، تجزیه و اشغال گری، ناامنی و زوال و نابودی برای هم پیمانان مسلمان خویش هدف دیگری نداشته است و  شرنگ تلخ خیانت به قدس شریف و دین مبین اسلام را اول از همه این سازشکاران چشیده اند. بدانیم که عادی سازی روابط با این رژیم غاصب، ظلمی آشکار به مردم مظلوم فلسطین است و تقویت این روند، رژیم صهیونیستی را در امر هجمه بیشتر به حاکمیت متزلزل فلسطینیان بر مناطق متخلخل کنونی تحت مدیریت آنان تشجیع خواهد نمود تا در نهایت هدف اصلی خود یعنی غصب کامل فلسطین و تشکیل دولت از نیل تا فرات را عملی سازد. جمهوری اسلامی ایران اطمینان دارد که این خواب صهیونیست ها و هم پالکی‌های آنان تعبیر خوشی برای آنان‌ نخواهد داشت و به فضل و اراده الهی، جهان به زودی زود استقرار دولت اسلامی فلسطین در قدس شریف را جشن خواهند گرفت.


جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تعیین سرنوشت فلسطین باید به دست ساکنان بومی این سرزمین سپرده شود. بر این اساس، جمهوری اسلامی ایران طرح چهار ماده ای ” برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین” را پیشنهاد داده که در دبیرخانه سازمان ملل متحد به ثبت رسیده است. تردیدی نیست که پایان حیات کیان صهیونیستی در فلسطین نه از طریق یک راه حل نظامی یا با اجرای ابتکارات سیاسی از پیش شکست خورده بلکه با برگزاری همه پرسی واقعی با شرکت کلیه مردم ساکن در مناطق اشغالی فلسطین و تمامی آوارگان فلسطینی به ناحق رانده شده از سرزمین خویش با هر مذهب و پیشینه سیاسی محقق خواهد شد.


آقای رئیس،


امروزه افغانستان با هم آیند بحران‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و انسانی مواجه است که نتیجه بلافصل سیاست های نادرست و اقدامات غیر مسئولانه و نسنجیده یکجانبه آمریکا طی دو دهه گذشته می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران ثبات در کابل را به مثابه ثبات در تهران دانسته و تمامی مساعی خود را برای ایجاد و تثبیت صلح و آرامش در افغانستان پیش و پس از سقوط دولت پیشین مبذول داشته است. راه برون رفت افغانستان از وضعیت کنونی آن بهره گیری از تمامی ظرفیت های انسانی آن کشور از طریق کمک به تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت تمامی‌گروه‌های سیاسی و قومی افغانی است.


غرب با اعمال سیاست قحطی و گرسنگی آسیب فاجعه باری به بار آورده است. فقر و ناامنی ناشی از تحولات سیاسی اخیر در کنار بحران انسانی ناشی از وضعیت بغرنج اقتصادی آن کشور که با مصادره دارایی‌های مردم افغانستان توسط اشغالگران تشدید گردید، موجب مهاجرت گسترده به کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران شده است. ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بغرنج اقتصادی و انسانی افغانستان بر این باور هستیم که شرایط کنونی بستر مناسبی برای سوءاستفاده گروه‌های تروریستی به ویژه داعش در افغانستان برای جذب نیرو ایجاد نموده که نیازمند همگرایی دولت‌های منطقه برای ارسال کمک های بشردوستانه با هدف بهبود وضعیت انسانی و مساعدت به هیات سرپرستی موقت جهت مبارزه جدی با گروه تروریستی تکفیری داعش می‌باشد. جمهوری اسلامی ایران ضمن همراهی و همدلی کامل با مردم افغانستان در این شرایط دشوار، هیت حاکمه سرپرستی موقت را به تشکیل دولت فراگیر و ایفای تعهدات شناسایی شده بین المللی از جمله رعایت حقوق زنان و کودکان ترغیب نموده و بر اساس تحلیل های برآمده از پایش منظم رفتار آن گروه با مردم افغانستان و تعامل آن با گروه‌های مختلف قومی و سیاسی در تشکیل دولت فراگیر مستقل، روابط خود را تنظیم خواهد نمود.


تهدیدات امنیتی فراروی جهان اسلام هر روز در شکل جدیدی ظاهر شده و تروریسم تکفیری مولود و مورد حمایت غرب، همچنان در منطقه ما قربانی می‌گیرد. اقدام ددمنشانه منجر به فاجعه دردناک انفجار در نمازجمعه مسجد “کوچا ریسالدار” در پاکستان که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از نمازگزاران بی گناه شد، موجب تاسف و اندوه فراوان گردید. ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با خانواده‌های داغدار، این جنایت هولناک که وحدت اسلامی را نشانه رفته است، محکوم می‌کنیم. همکاری و مشارکت سازمان همکاری اسلامی و اعضای آن در جهت مقابله با پدیده شوم تروریسم و حمایت از تلاش‌های دولت پاکستان در این زمینه از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین از دولت محترم پاکستان مؤکداً می خواهیم در جهت تضمین حمایت از مردم بی پناه – به ویژه اقلیت های مذهبی – در مقابل ظلم و جنایت گروه‌های تروریستی تکفیری چاره اندیشی نموده و اقدامات پیشگیرانه لازم را در این زمینه در نظر بگیرد تا بیش از این حملات خشونت بار و وحشیانه گروه‌های افراطی به اجتماعات مذهبی را شاهد نباشیم.


در مورد سوریه، ما از تحولات مثبت اخیر در روابط جمهوری عربی سوریه و برخی کشورهای منطقه استقبال می‌کنیم.  جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از ضرورت تامین امنیت و رفاه کامل مردم سوریه، حملات نظامی رژیم صهیونیستی اسرائیل علیه سوریه از جمله آخرین حمله در حومه شمالی دمشق را که منجر به خسارات انسانی شد، به شدت محکوم می‌کند.


همکاران عزیز،


جمهوری اسلامی ایران همواره از حل و فصل اختلافات و مسایل مربوط به کشورهای عضو سازمان از طریق گفت و گو و کاربست روش های مسالمت آمیز حمایت کرده است.  به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این نشست ارزشمند مایلم بر اهمیت حل مساله کشمیر از طریق توسل به گفتگو و ابزارهای دیپلماتیک تاکید کنم.  ایران آمادگی کامل خود را برای ارائه تمامی ظرفیت های خویش به طرفین به منظور  کمک به حل این مساله اعلام می‌کند.


آقای رئیس،


عالیجنابان،


دستیابی به آینده درخشان و شکوفایی امت اسلامی تنها از طریق تحقق وحدت، همگرایی و افزایش مشارکت میان مسلمانان و کشورهای اسلامی امکان پذیر است. این موضوع باید به عنوان مهمترین هدف راهبردی جهان اسلام مورد عنایت ویژه سازمان همکاری اسلامی قرار گیرد. تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجاری کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و زیرساخت‌های اقتصادی و تجاری آن از جمله «کومسک» نیاز امروز کشورهای اسلامی است. جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از این همکاری‌ها معتقد است هدف غایی این امر باید کمک به توسعه پایدار اعضا بر اساس مشارکت فراگیر و منافع متقابل آنها باشد. مایل هستم اعلام نمایم که جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی آمادگی خود را برای اجرای نظام و ترجیحات تجاری میان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (TPS/OIC)  اعلام کرده‌است که از ابتدای ژوئیه ۲۰۲۲ به مرحله اجرا  گذاشته خواهد شد. دفتر هماهنگی «کومسک» اعلام کرده است که با اجرایی شدن نظام مذکور، می‌توانیم شاهد افزایش هرچه بیشتر مبادلات تجاری میان کشورهای اسلامی‌باشیم. همچنین توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در مقابله با بحران همه گیری ویروس کرونا از جمله تولید واکسن امکان به اشتراک گذاشتن با سایر کشورهای اسلامی را دارد. امیدواریم که با تسهیل شرایط حضور نمایندگان کشورمان نزد سازمان همکاری اسلامی و با همکاری مسئولانه سازمان و مقامات کشور میزبان شاهد اتخاذ گام‌های عملی در جهت توسعه همکاری و همدلی میان اعضا باشیم.


در پایان ضمن گرامیداشت شهدای حادثه منا، امیدواریم که با کاهش همه گیری بیماری کرونا و تامین ایمنی کافی برای جامعه بشری در مقابل این ویروس مخرب، بار دیگر جلوه وحدت مسلمانان در مراسم حج ابراهیمی را شاهد باشیم. همچنین آرزومندم که این نشست بتواند نقش مهم خود را در تحکیم همبستگی و اتحاد میان ملت های مسلمان در راستای مسیر درخشان به انزوا کشاندن و شکست نهایی اشغال گر قدس شریف، آزادی کامل قلمرو سرزمین‌های فلسطینی – اسلامی تحت سیطره صهیونیسم و تشکیل دولت مستقل فلسطین در سراسر قلمرو فلسطین به مرکزیت قدس شریف ایفا نموده و همچنین گامی مؤثر در کاهش مشکلات و آلام برادران افغان ما بردارد.


والسلام علیکم و رحمت الله و برکاتهآخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *