دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

نخستین واکنش آمریکا به اقدام روسیه و تماس ۳۵ دقیقه ای بایدن با


P>جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که بایدن بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین تلفنی گفت‌وگو کرد.


شبکه خبری سی ان ان آمریکا به نقل از یک مقامات آمریکایی گزارش داد که این تماس تلفنی ۳۵ دقیقه بطول انجامیده است.


پیش از این، کاملا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین ۴۵ دقیقه گفت‌وگو کرده بود.


ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین  پیشتر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان خواستار علنی شدن تحریم های روسیه شده بود.  


رئیس جمهوری اوکراین در تداوم فضاسازی‌های غرب مبنی بر حمله احتمالی روسیه به کی‌یف در روزهای آینده ادعا کرد: بعد از وقوع بمباران و بعد از اینکه به سوی کشورمان شلیک شود، یا بعد از آن که مرزها و اقتصاد خود را از دست بدهیم، به این تحریم‌ها چه نیازی داریم؟  


روزنامه گاردین نیز در مطلبی نوشت که همزمان با تردیدها درباره پیشنهاد برگزاری نشست ولادیمیر پوتین و جو بایدن رئیسان جمهوری روسیه و آمریکا، درخواست اوکراین برای اعمال  فوری تحریم های اتحادیه اروپا دستکم مورد حمایت یکی از کشورهای عضو قرار گرفت.


در نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا درخواست کولبا برای تحریم فوری روسیه مورد حمایت دولت لیتوانی قرار گرفت.


پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که مسکو استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد. 


پوتین این سخنان را ساعاتی پس از شنیدن گزارش‌های اعضای شورای امنیت روسیه عنوان کرد که در پایان آن گفته بود که امروز درباره به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک، تصمیم خود را اعلام می‌کند.  


به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین عصر دوشنبه در گفت وگو با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و اولاف شولتز صدراعظم آلمان، آن‌ها را از نتایج نشست شورای امنیت روسیه در مورد بررسی وضعیت منطقه دونباس باتوجه به درخواست سران جمهوری‌های مردمی دونتسک و لوگانسک آگاه کرد. 


به گزارش اسپوتنیک، هفته گذشته دومای روسیه با ارسال درخواستی از پوتین خواست تا استقلال جدایی طلبان دونباس از اوکراین را به رسمیت بشناسد. 


منطقه دونباس در شرق اوکراین از مناطق دونتسک و لوگانسک و نیز چند منطقه روس نشین دیگر تشکیل شده و این دو استان در سال ۲۰۱۴ پس از تغییر حکومت در اوکراین به طور یکجانبه از کی‌یف اعلام استقلال کردند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *