دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

مناطق آزاد و ویژه اقتصادی محلی برای رشد و توسعه کشور است

تهران – ایرنا – مدیرروابط‌عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورای ‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: این مناطق محلی برای رشد و توسعه کشور است که با مدیریت و رویکرد جدید به مسیر اصلی خود باز می‌گردند.


به‌گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، حسن خانلری روز یکشنبه – ۱۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ – در بازدید از پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی‌وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی تهران گفت: مهم‌ترین وظیفه عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور رفع موانع در راستای رشد و توسعه همه جانبه و ارتقای وضعیت موجود این مناطق طبق ماده ۶۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مبنی بر اعمال مدیریت واحد و یکپارچه در اداره مناطق آزاد و رشد مناسب و متوازن آنهاست.


وی بیان کرد: یکی از وظایف اصلی دبیرخانه شورا ایجاد زمینه مناسب برای اجرای این ماده قانونی است تا بر اساس آن مدیران مناطق آزاد با اختیار تام و به عنوان بالاترین مقام منطقه به نمایندگی از دولت بتوانند با  ایجاد فرصت‌های اقتصادی، توسعه‌ای،  تولیدی و صادراتی در چارچوب‌های قانونی ایفای نقش کنند.


مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورای‌ عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور افزود: بخش دیگری از فعالیت‌های این شورا معطوف به تسهیل شرایط موجود برای اجرای فعالیت‌ها و تحقق طرح‌ها و برنامه‌های موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است. برای اجرایی شدن این اهداف، شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از تمامی ظرفیت‌های خود استفاده می‌کند.


خانلری عمده مشکلات شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور را اجرایی نشدن کامل ماده ۶۵ احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ای کشور برشمرد و تصریح کرد: عدم اجرای این مهم موجب ایجاد ناهماهنگی‌هایی در بعضی از مناطق آزاد شده است و علاوه بر آن یکی  دیگر از موانع و مشکلات این مناطق، تصویب لوایح و طرح‌های ضد تولید طی سال‌های گذشته بوده که یکی از مصادیق آن لایحه مالیات بر ارزش افزوده بوده که به عنوان یک پایه مالیاتی جدید برای دولت وقت در لایحه بودجه ۱۳۹۹ کشور مطرح و متاسفانه تصویب شده که به اعتقاد متخصصان یکی از عوامل ضد تولید و توسعه در مناطق است.


مناطق آزاد و ویژه اقتصادی محلی برای رشد و توسعه کشور است


خانلری ادامه داد: همه تیم دولت در بخش‌های مختلف با تمام قوا و ظرفیت در حال فعالیت هستند تا بتوانند بخشی از مشکلات اقتصادی، زیرساختی، توسعه‌ای و در نهایت معیشتی مردم را برطرف کند، اما با این حال از آنجایی که این مشکلات یک شبه ایجاد نشده‌اند، بی شک نمی‌تواند به طور معجزه آسا و یک شبه برطرف شوند.


مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورای ‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور انگیزه تیم اقتصادی دولت در جهت اصلاح شرایط را قوی دانست و اظهار کرد: طبق موارد مورد نظر دولت سیزدهم این مشکلات که بخشی از آنها وامدار تصمیمات و اقدامات گذشته به شمار می رود، باید با کمترین فشار بر معیشت مردم و استفاده حداکثری از ظرفیت داخلی مجموعه‌ها با کمترین نیاز به خلق منابع مالی جدید داخلی و تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی، حل و فصل شود.


بر اساس اظهارات مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، اطلاع‌رسانی در هر زمینه از فعالیت‌های دولت موجب ایجاد و نشر امید در فضای عمومی کشور است و هرگونه حاشیه‌سازی در این بخش، بی شک امید مردم را نشانه می‌گیرد و قطعا به ضرر منافع ملی است.


وی خاطرنشان کرد: تیم دولت در حال تسریع رفع موانع موجود وحل مشکلات است، اکنون دوره کار و تلاش و خدمت است هر کدام از بخش‌های دولت برای تحقق این اهداف در حال رفتن به سفرهای استانی و .. هستند، همه مسئولان با تمام قوا در حال تلاش برای بهبود وضعیت کشور هستند تا بتوانند مشکلات معیشتی مردم را کاسته و مدیریت کنند.


مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: اگر از تمام ظرفیتی که در قانون برای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دیده شده، بهره‌برداری شود، بی‌شک، منجر به رشد و شکوفایی اقتصادی کل کشور می‌شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *