دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

بهترین رژیم غذایی برای گروه خونی شما چیست

آیا می‌دانستید که برخی معتقدند شما باید غذاهای مختلفی را بر اساس نوع خونی که دارید بخورید؟ وقتی به آن فکر می‌کنید، منطقی به نظر می‌رسد. در این مطلب با مواد غذایی که هر کس باید با توجه به گروه خونی‌اش مصرف کند آشنا خواهید شد.


 آیا شما می‌دانید گروه خونی‌اتان چیست؟ با اینکه خون در سطح مشابه به نظر می‌رسد، اما طبق سیستم ABO، هشت نوع مختلف از ترکیبات خون وجود دارد. نوع خون در انتقال خون و بارداری اهمیت بسیار بالایی دارد.


آیا می‌دانستید که برخی معتقدند شما باید غذاهای مختلفی را بر اساس نوع خونی که دارید بخورید؟ وقتی به آن فکر می‌کنید، منطقی به نظر می‌رسد. اگر خون شما یک روش خاص ساخته شده باشد، آیا انواع خاصی از عادت‌هایی که برای آن سودمند هستند وجود ندارد؟ ما در این مطلب مواد غذایی که هر کس باید با توجه به گروه خونی‌اش مصرف کند را بررسی می‌کنیم، با ما همراه باشید.


نوع خون O – نوع دهنده جهانی – ۴۶٪ جمعیت را تشکیل می‌دهد. این گروه خونی دارای هر دو آنتی بادی ضد A و ضد B، اما بدون آنتی ژن A یا B است. ظاهراً افرادی با این گروه خونی، به لطف سطوح بالاتری از اسید، توانایی هضم خیلی آسان چربی‌های حیوانی و پروتئین حیوانی را دارند.


نوع رژیم غذایی مخصوص افراد مبتلا به O مثبت و O منفی ممکن است به رژیم paleo یا رژیم کم کربوهیدرات مرتبط باشد، چون باید بر مصرف زیاد پروتئین تمرکز کنند. با این تفاسیر این سوال برایتان مطرح شد که چه غذاهایی را می‌توانید بخورید؟ ما در قسمت زیر غذاهایی که متناسب با شما است را لیست کرده‌ایم:


گوشت بدون چربی، مرغ و ماهی همه گزینه‌های عالی برای کسانی هستند که خون نوع O دارند. ماهی‌های آب سرد، گوشت گاو، گوزن، بره، گوشت گوساله، گوشت گوسفند، ماهی خال مخالی، ماهی کاد و شاه ماهی از جمله این منابع غذایی هستند.


اگر شما می‌خواهید وزن خود را با این رژیم غذایی از دست بدهید، گوشت بدون چربی و غذاهای دریایی بهترین منابع هستند.


آن‌هایی که خون نوع O را دارند می‌توانند بیشتر از همه از میوه‌ها و سبزیجات لذت ببرند. با این حال، مراقب لیست غذاهایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید باشید، این لیست برخی از سبزیجات را که باید از رژیم غذایی شما خارج شوند مشخص می‌کند.


آجیل منابع خوبی از چربی مثبت هستند و معمولاً پروتئین زیادی دارند. حبوبات هم برای کسانی که دارای خونی O هستند نیز خوب هستند و با فیبر پر شده‌اند.


لبنیات کمی در رژیم غذایی گروه خونی O مشکل است، زیرا اکثر منابع لبنی نباید خورده شوند. با این حال، شما می‌توانید از پنیر، کره و شیر سویا در اوقات فراغت خود لذت ببرید.


برای اکثر موارد، افرادی که دارای نوع خون O هستند باید دانه‌های بسیار کمی بخورند. با این حال، برخی از گزینه‌های قابل تحمل وجود دارد. دانه‌هایی مانند گندم سیاه، چاودار، جو، کاشا و تاج خروس برای مصرف بی خطر هستند.


افراد اغلب به هنگام برنامه ریزی یک رژیم غذایی نوشیدنی‌ها را نادیده می‌گیرند. البته آب همیشه بهترین گزینه شماست، اما سودا (آب گازدار)، آب معدنی، و چای خوب است.


شکلات و کاکائو از نوع قابل قبول این گروه خونی هستند.


سایر منابع: ادویه‌هایی مانند نمک یددار، کاری و جعفری برای استفاده در این رژیم غذایی مناسب هستند. گزینه‌های چاشنی بر پایه کلپ (گیاه دریایی سرشار از ید و منابع معدنی) نیز در دسترس هستند، و عسل یک افزودنی خوب برای اکثر غذاها و نوشیدنی‌ها است.


اگر گروه خونی شما O است برخی غذاها نیز وجود دارند که شما باید از آن‌ها اجتناب کنید. به خصوص باید از کربوهیدرات‌ها اجتناب کنید، زیرا آن‌ها به راحتی می‌توانند به عنوان چربی بدن شما ذخیره شده و سپس به راحتی پردازش نمی‌شوند. در اینجا غذاهایی را لیست کرده‌ایم که اگر دارای گروه خونی O هستید، نباید آن‌ها را بخورید.


گندم و غلات دیگر


انواع لوبیا و عدس


بنشن


بادام هندی


پسته


آجیل برزیلی


بادام زمینی


لبنیات و تخم مرغ (به جز موارد ذکر شده در بالا)


گوشت خوک، بیکن و ژامبون


گوشت غاز


گربه ماهی


خاویار


ماهی آزاد دودی


کوترماهیان


خاویار


سبزیجات براسیکا


سبزیجات سایه شب (Nightshade vegetables)


قارچ‌های شیتاکه


جوانه یونجه


آووکادو


تره فرنگی


کافئین


الکل


همچنین توصیه می‌شود که این رژیم غذایی در کنار ورزش هوازی اتخاذ شود.


گروه خونی A شامل آنتی ژن A و آنتی بادی B است. افرادی که این گروه خون را دارند سطح اسید معده کمتری دارند، به این معنی که قادر به پردازش صحیح و هضم چربی‌های حیوانی و پروتئین حیوانی نیستند. سیستم ایمنی آن‌ها نیز کمی حساس‌تر است.


به همین دلیل است که رژیم غذایی گروه خونی A شامل رژیم غذایی گیاهی با تمرکز بیشتر بر غذاهای ارگانیک و تازه با حداقل ادویه است. در قسمت زیر انواع مواد غذایی که می‌توانید برای گروه خونی A مثبت و A منفی استفاده کنید آورده شده است.


افرادی با گروه خونی A می‌توانند بیشتر از همه از میوه‌ها و سبزیجات لذت ببرند. با این حال، باید مراقب لیست غذاهایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید، باشید.


اگر گروه خونی A داشته باشید، بیشتر دانه‌ها را می‌توانید مصرف کرد، اما بهترین گزینه‌های شما آمارانت و گندم سیاه هستند. گزینه‌های دیگر شامل کیک برنج، انواع آرد (برنج، سویا، جو، گندم سیاه)، گندم‌های گوناگون (حزقیال، آرد سویا، اسانس، جوانه گندم)، ماست آرتیکاک و نودل‌های سویا هستند.


آجیل‌ها منابع خوبی از چربی مثبت هستند و معمولاً پروتئین زیادی دارند. دانه‌ها هم برای افراد با گروه خونی A خوب هستند و با فیبر انباشته می‌شوند.


این بهترین گزینه برای افراد دارای این گروه خونی است، اما برخی از انواع لبنیات مزایای مثبتی دارند. کفیر، اکثر پنیرها، ماست و شیر بز برای مصرف مناسب هستند.


بله، بیشتر پروتئین‌های حیوانی برای افراد با گروه خونی A بد هستند. اما آن‌هایی که نمی‌خواهند گیاهخوار شوند می‌توانند چیزهایی مانند مرغ و بوقلمون را انتخاب کنند.


موارد بیشتر:


سس سویا، زنجبیل، سیر، امری و میسو، همه مواد مغذی عالی برای کسانی است که دارای نوع A خون هستند.


شیره‌ی چغندر نیز برای اضافه کردن شیرینی کار می‌کنند.


البته برخی غذاها نیز وجود دارند که شما باید از آن‌ها دوری کنید اگر شما دارای گروه خونی A. هستید. فهرستی از آن‌ها آورده شده است.


بیشتر پروتئین‌های حیوانی و غذاهای دریایی


تخم مرغ


بادام هندی


پسته


آجیل برزیلی


آجیل انگور


روغن (ذرت، بادام زمینی، پنبه دانه، کنجد، گلرنگ)


حبوبات (نخود، لوبیا لیما، قرمز، لوبیا کلیوی، تمر هندی، قرمز)


گرانولا


هفت دانه


جوانه گندم


سبوس گندم


گندم ریز شده


نشاسته سیب زمینی


گندم ماکارونی


نان گندم کامل پروتئین بالا


نان چند دانه


شیرینی مافین انگلیسی


کلوچه سبوس گندم


نان جو سبوس‌دار


مصا (نوعی فطیر)


پاستا


آرد گندم کامل


آرد سفید


سبزیجات سایه شب


فلفل و کپیر (نوعی گیاه خوردنی به شکل زیتون)


زیتون


قارچ


کلم


گوجه فرنگی‌ها


ترشی


میوه‌های خانواده مرکبات


خربزه


توت‌ها


موز


انبه


نارگیل


موز


ریواس


سرکه


ژلاتین


اکثر چاشنی‌های رایج هات‌داگ


الکل


جوش شیرین


آب معدنی


چای سیاه


گروه خونی B شامل آنتی ژن B و آنتی بادی A است. افراد با این گروه خونی راحت‌ترین رژیم غذایی را دارند و می‌توانند انواع مختلفی از انواع مواد غذایی را بخورند. اساساً، آن‌ها همه جانبه هستند و آزادی بیشتری نسبت به سایر گروه‌های خونی دارند. در اینجا لیستی از گزینه‌های مطلوب برای خوردن وجود دارد:


گوشت‌هایی مانند گوشت خرگوش، گوشت بره، گوشت گوزن و گوشت گوسفند همه گزینه‌های قابل قبول است. ماهی نیز یک انتخاب خوب است اگر شما ماهی‌های سفید همچون ماهی کاد، سالمون و ماهی هالیبوت را انتخاب کنید.


گزینه‌های لبنی کم چربی برای افرادی با خون نوع B. خوب است. تخم مرغ نیز یک گزینه است.


اکثر میوه‌ها و سبزیجات برای مصرف این نوع خون ایمن هستند.


اگر گروه خونی‌تان B است سبزیجات سبز برخی از بهترین انواعی هستند که می‌توانید مصرف کنید. از سبزیجات خام برای بهترین نتیجه استفاده کنید.


این گروه از مواد غذایی باید به صورت متعادل مصرف شوند. جو، گندم آلمانی، و ارزن، انتخاب‌های خوبی هستند.


این غذاها منابع شگفت انگیزی از پروتئین هستند و گردو بهترین گزینه شما هستند.


حبوبات سرشار از پروتئین بوده و چربی پایینی دارند و حاوی فیبر و مواد معدنی هستند. نخود، عدس و انواع لوبیا از جمله مواد غذایی این دسته هستند.


اغلب مردم هنگام رژیم غذایی نوشیدنی‌ها را نادیده می‌گیرند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، آب زیاد بنوشید.


سایر موارد:


برای عطر و طعم بهتر، رژیم غذایی تان را با فلفل کاین، کری، زنجبیل و ترب کوهی تجربه کنید.


البته اگر گروه خونی شما B است، برخی غذاها نیز وجود دارند که شما باید از آن اجتناب کنید. خوردن این غذاها می‌تواند منجر به افزایش وزن شود و باعث خستگی، گلوکز خون اضافی، و کاهش تفکر مثبت شود.


فهرستی از آن‌ها در قسمت زیر آورده شده است:


مرغ


اردک


محصولات لبنی با چربی بالا


حلزون صدف دار


ذرت


لوبیا سیاه


ذرت


بادام زمینی


دانه کنجد


گوجه فرنگی


انار


نارگیل


آووکادو


کدو حلوایی


گندم سیاه


گندم


فلفل


پنیر آمریکایی


پنیر آبی


سس گوجه


نوشیدنی تقطیری


نوع خون AB یکی از عجیب‌ترین و جدیدترین گروه‌های خون ABO است.


افراد دارای این گروه خونی ممکن است هر دو آنتی ژن A و B داشته باشند، اما هیچ‌یک از آنتی بادی‌های ضد A و ضد B را ندارند، و آن‌ها را یک گیرنده جهانی می‌دانند.


افرادی که گروه خونی AB دارند، اسید معده کمتری دارند، که بیشتر شبیه به گروه خونی A. است. اما با توجه به سازگاری خون B. آن‌ها می‌توانند گوشت بیشتری مصرف کنند. این به این معنی است که گزینه‌های غذایی بیشتری دارند. با این حال، توصیه می‌شود که افراد با این گروه خونی این مواد غذایی را در بخش‌های کوچک‌تر مصرف کنند تا هضم آن‌ها نیز دچار مشکل نشود.


در اینجا لیستی از گزینه‌های مطلوب برای خوردن وجود دارد:


بیشتر گوشت‌ها برای کسانی که گروه خونی AB دارند بسیار مناسب هستند. گوشت ترکیه، گوشت گوسفند، خرگوش، گوشت بره و ماهی سفید گزینه‌های خوبی هستند.


شما گزینه‌های لبنی خیلی زیادی با گروه خونی AB دارید. شیر، ماست، خامه ترش، کفیر و شیر بز بسیار خوب و مناسب هستند، اما تلاش کنید که به سراغ گزینه‌های کم چرب باشند.


آجیل منبع خوبی از چربی‌های مثبت هستند و معمولاً پروتئین زیادی دارند.


بسیاری از دانه‌ها و محصولات گندم برای گروه خونی AB مناسب است. جو دوسر، سبوس، گندم آلمانی، گندم سیاه، ارزن، برنج و آرد برنج – از جمله موارد ساخته شده از آن – گزینه‌های امن هستند.


کسانی که دارای گروه خونی AB هستند می‌توانند بیشترین و یا تقریباً همه میوه‌ها و سبزیجات به خصوص سبزیجات برگ سبز را مصرف کنند.


سایر موارد: 


اگر شما به کمی چاشنی و طعم دهنده نیاز دارید، کاری، جعفری، کتانجک، ترب کوهی، سیر و میسو را انتخاب کنید.


البته باید از خوردن بعضی از مواد غذایی نیز اجتناب کنید، در قسکت زیر فهرستی از آن‌ها آورده شده است:


گوشت گاو


مرغ


بیشتر غذاهای دریایی


خرگوش


گوشت خرد شده


گوشت دودی


کره و باترمیلک


شیر کامل


بعضی از پنیرها (آبی و آمریکایی)


بستنی و شربت


روغن دانه (آفتابگردان، کنجد، کدو تنبل)


دانه‌ها (همانند بالا)


بیشتر لوبیاها


گواوا


انبه


پرتقال


موز


نارگیل


آووکادو


فلفل


تربچه


ذرت


گندم سیاه


سویا


گندم


سرکه


کافئین


جوش شیرین


نوشیدنی تقطیری


اگر به دنبال ایجاد تغییر سبک زندگی مثبت به شیوه‌ای هستید که ممکن است به طور خاص برای بدن شما مفید باشد، رژیم غذایی گروه خونی راه خوبی برای این کار است. دانستن اینکه کدام انواع غذاها برای شما بهتر عمل می‌کنند و باعث می‌شوند احساس خوبی داشته باشید، مکان خوبی برای شروع سفر به زندگی شادتر و سالم‌تر است.


پیش از عوض کردن عادات غذایی خود با پزشک خود صحبت کنید. اگر یک شرایط پزشکی از پیش موجود دارید، به خصوص شرایطی که به رژیم غذایی خاصی نیاز دارد، برنامه رژیم غذایی گروه خونی‌تان را بدون موافقت پزشک شروع نکنید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *