دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

اوکراین از بلاروس خواست وارد جنگ نشود

تهران-ایرنا- یک مقام ارشد امنیتی اوکراین جمعه شب از بلاروس خواست وارد جنگ با اوکراین نشود در غیر این صورت نیروهای کی‌یف با نیروهای بلاروس خواهند جنگید.


به گزارش ایرنا از “الجزیره” الکسی دانیلوف مقام ارشد امنیتی اوکراین گفت: کی‌یف در مقابل بلاروس از خود خویشتن داری نشان می‌دهد اما اگر نیروهای بلاروس به حمله روسیه بپیوندند، اوکراین با آن‌ها خواهد جنگید. 


وی گفت: با وجود پرواز جنگنده‌های روسیه از خاک بلاروس، اوکراین در مقابل این کشور با احتیاط عمل می‌کند، با این حال اگر یک جنگنده بلاروس از مرزها عبور کند، ما با آن خواهیم جنگید. 


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز جمعه با الکساندر لوکاشنکو همتای بلاروس خود در مسکو ملاقات کرد. 


روسای جمهور روسیه و بلاروس در این ملاقات درمورد وضعیت اوکراین، روابط دوجانبه، توسعه اتحاد دو کشور و همکاری‌های اقتصادی رایزنی و مذاکره کردند. 


پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی است بدنبال رصد هوایی صورت گرفته در نزدیکی مرزهای اوکراین، روسیه برای انجام عملیات هوایی خود از خاک بلاروس استفاده کرده است. 


یک مسئول هوایی ناتو به این شبکه خبری گفت؛  جنگنده‌هایی که از خاک بلاروس برخاسته و وارد حریم هوایی اوکراین شده‌اند در حمایت از عملیات نظامی روسیه در اوکراین بوده است. 


روسیه پنجم اسفندماه و بدنبال به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانتسک و با انتقادی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیش از آن و در دوم اسفنده از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو عنوان کرده بود، وارد جنگ با اوکراین شد، کی‌یف خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو شده بود. 


درپی وقوع این جنگ، رهبران کشورهای اروپای غربی که تاپیش از آن قویا از کی‌یف در قبال روسیه حمایت می‌کردند، در کنفرانس‌های خبری «فن در لاین» رئیس کمیسیون اروپا،  «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو و در آخر «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس با بیان این مطلب که عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا و ناتو یکشبه میسر نیست و چشم‌اندازی برای چنین عضویتی در آینده نزدیکی وجود ندارد و جنگ اوکراین جنگ ناتو نیست و نگرانی‌هایی امنیتی مسکو از طریق مذاکره باید مد نظر قرار گرفته شوند، از مواضع ضد روسی خود عقب نشسته و به واقع کی‌یف را در برابر مسکو رها کردند. 


زلنسکی در ۱۴ اسفند ماه و به دنبال رد درخواست وی مبنی بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع از سوی ناتو، اروپا و آمریکا، با انتقاد شدید از غرب گفت: امروز در بروکسل نشست ناتو برگزار می‌شود، نشستی ضعیف که اعضای آن سردرگم هستند. کشورهای عضو ناتو نیز از امروز بدانند هر کس که در اوکراین کشته شود، در مرگ او مقصر و متهم هستند. 


سی ان ان صبح امروز جمعه از تنگ‌تر شدن حلقه محاصره در اطراف کی‌یف پایتخت اوکراین خبر داد. آخرین بروزرسانی سایت: 1400-12-18 19:40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *